مدیریت زمان به کمک نقشه ذهنی

چگونه با استفاده از نقشه ذهنی مدیریت زمان را به دست بگیریم ؟

مدیریت زمان یکی از مسائل بسیار مهم در پیشرفت فردی و پیشرفت سازمان ها است . دغدغه بسیاری از افراد مسئله الویت بندی کارهای روزانه و مدیریت زمانشان است . متد و روش های بسیاری برای این کار ها وجود دارد . در این مقاله سعی داریم با استفاده از دو تکنیک فوق العاده و ترکیب آن ها به شما آموزش دهیم که چگونه یک روز خود را به بهترین نحو ممکن به پایان برسانید .

معرفی دو تکنیک ویژه برای مدیریت زمان

با بررسی و تست انواع روش های مدیریت زمان به این نتیجه رسیده ایم که ترکیب دو تکنیک ” ماتریس آیزنهاور ” ( مخصوص الویت بندی کار ها ) و ” نقشه ذهنی ” ( مخصوص برنامه ریزی و استفاده حداکثری از مغز ) می تواند غوغای در انجام کار های روزانه برای شما بر پا کند. در ادامه این دو تکنیک را برای شما شرح می دهیم . قبل از معرفی این روش ها می خواهیم مدیریت زمان را برای شما تعریف نماییم . مدیریت زمان به عمل یا فرایند طراحی و به‌ کارگیری کنترل آگاهانه بر روی زمانی است که صرف فعالیت های مشخص می‌شود، به خصوص به منظور افزایش اثر بخشی، کارایی یا باروری آن فعالیت خاص.
یکی از شروط موفقیت و رسیدن به  اهداف ، استفاده درست از زمان است . شما اگر هر روز به سمت اهداف خود قدمی بر ندارید به طور حتم بعد از گذشت یکسال هم دستاورد زیادی را بدست نیاورده اید . 

ماتریس آیزنهاور ( کشف جالب رییس جمهور آمریکا )

در سال ۱۹۵۴ میلادی  ( مصادف با ۱۳۳۳ شمسی ) ژنرال آیزنهاور رییسجمهور وقت ایالات متحد آمریکا در پی یک سخنرانی بین المللی به یک نکته بسیار مهم اشاره کرد . معنی صحبت آیزنهاور در آن روز این بود که ” مشکلات من به دو صورت هستند : مهم ها و فوری ها . مهم ها هیچ وقت فوری نیستند و فوری ها هیچ وقت مهم نیستند . “
او در آن سال اذهان عمومی را با یک نکته مهم آشنا کرد و آن هم این بود که فقط انجام دادن یک سری کار در طول روز کافی نیست و شما باید به اهمیت میزان فوریت کارها را نیز مورد توجه قرار دهید . به بیان دیگر در طول یک روز کاری شما باید زمانی را به انجام کارهای مهم تخصیص دهید. زیرا این کارهای مهم هستند که باعث پیشرفت شما می شوند . حالا به تعریف دو واژه مهم و فوری می پردازیم :

مهم: کارهایی که انجام دادنشان باعث می‌شود به اهدافی که در سر داریم برسیم. چه اهداف شخصی و چه حرفه‌ای.

فوری: کارهایی که نیازمند واکنش سریع هستند و انجام ندادنشان معمولا باعث می‌شود، که به دردسر بیافتیم و برای حل آنها باید زمان زیادی را صرف کنیم.

برای استفاده از ماتریس آیزنهاور، باید اول لیستی از کارها و پروژه‌هایی تهیه کنید که احساس می‌کنید باید انجامشان بدهید. سعی کنید هر چیزی که وقتتان را در  روز می‌گیرد، هر قدر هم که بی‌اهمیت باشد، در این لیست بگنجانید. (البته اگر شما اهداف یک ساله خود را نوشته باشید ، برای رسیدن به آن ها قطعا این لیست را به صورت روزانه ، هفتگی و ماهانه برای خود تهیه می کنید.)

حالا ، هر یک از کارهایی این لیست  را را داخل یکی از ۴ دسته‌بندی پایین قرار دهید:

      • مهم و فوری

      • مهم ولی غیرفوری

      • غیرمهم ولی فوری

      • غیرمهم و غیرفوری

نقشه ذهنی برای مدیریت زمان

نقشه ذهنی یک تکنیک فوق العاده برای استفاده از حداکثر توان مغز است . این تکنیک کمک می کند تا شما به کمک آن یک مسیر را برای انجام کار ها طراحی کنید. این نقشه به شما کمک می کند تا در هر لحظه ای که اراده به بررسی و ارزیابی خودتان کردید بلافاصله این امکان را داشته باشید . این تکنیک به شما آموزش می دهد که چگونه از حداکثر پتانسیل مغز خودتان استفاده نمایید. در این روش شما با صرف ۵ دقیقه در ابتدای صبح برنامه کاری خودتان را مشخص می نمایید و در ادامه روز بر اساس نقشه ذهنی خودتان به جلو می روید . یکی از بزرگترین مزایای نقشه ذهنی این است که شما بر اساس نیاز خود می توانید هر روز یک نقشه ذهنی طراحی و الگو خاص آن روز را طراحی کنید . این انعطاف پذیری نقشه ذهنی سبب می شود که افراد بتوانند بسیار راحت از این تکنیک استفاده کنند. 

مغز انسان همواره به صورت شعاعی عمل می کند ولی در طول دوران تحصیل به ما آموخته اند که باید به صورت خطی فکر کنیم و بنویسیم . این بزرگترین مشکل افراد در بکار گیری مغزشان است. زمانی که شما از این تکنیک استفاده می کنید می توانید به طور شگفت انگیزی راندمان کار خود را بالا ببرید . قبلا بسیار زیاد راجع به نقشه ذهنی در سایت صحبت کرده ایم ، برای آشنایی بیشتر در قسمت جستجو سایت عبارت ” نقشه ذهنی ” را جستجو نمایید . 

نقشه ذهنی برای مدیریت زمان

برای آموزش کامل استفاده از نقشه ذهنی می توانید از طریق دکمه زیر اقدام نمایید . همین امروز استاد استفاده از نقشه ذهنی شوید .

پنج دقیقه زمان برای کشیدن یک نقشه ذهنی به ما کمک می کند :

      ۱. روز را بسیار بهتر از حد معمول آغاز کنیم 

      ۲. در طول روز مراقب زمان های پرت باشیم 

      ۳. بسیار سریع تر و دقیق تر تصمیم گیری های مختلف را انجام دهیم 

      ۴. الویت کارها برایمان روشن است . 

      ۵. مدام می توانید کارهای روزانه را مرور کنید . 

استفاده از نقشه ذهنی باعث بالا رفتن اعتماد به نفس و تمرکز کانونی می شود . 

نظرات کاربران


دیدگاه خود را ثبت کنید

*
*