روش های افزایش خلاقیت برای ایده یابی (۵ روش کاربردی)

کاهش هزینه ها = افزایش خلاقیت = افزایش درآمد

همه ما زمان زیادی را صرف آموزش های مختلف میکنیم و قصد داریم در جهت پیشرفت خودمان قدم هایی را برداریم.  یکی از مهارت های مهم برای موفقیت در هر زمینه ای مهارت خلاقیت و ایده پردازی است . در این مقاله روش هایی برای افزایش خلاقیت به شما آموزش می دهیم . این توانایی بسیار مهم و حیاتی می باشد و در زمانی های بحرانی می تواند شما را از پس مشکلات رها کند. خلاقیت می تواند برای شما پولساز باشد و یا حتی در برخی موارد به شما در کم کردن هزینه ها کمک کند. یک فرد خلاق همیشه راه های متفاوتی برای پول در آوردن در ذهن خود دارد و همینطور برای حل معضلات خود راه حل های زیاد و گوناگونی دارند.
برخی افراد به اشتباه فکر می کنند که خلاقیت یک مزیت خدادادی است و ما به هیچ وجه دخل و تصرفی در آن نداریم. از طرفی همه می گویند که برای شرکت های مدرن (و همینطور افرادی که در آن کار می کنند ) خلاقیت و نوآوری بسیار ارزشمند هستند. مشکل این است که چگونه می توانیم خلاقانه فکر کنیم و ایده های خوب برای پیشرفت مجموعه معرفی کنیم.  شما هر لحظه توانایی افزایش خلاقیت و قدرتمند سازی مهارت ایده پردازی خود را دارید. این مقاله را تا پایان مطالعه نمایید تا به شما بگوییم که چطور ذهنتان را به یک کارخانه ایده سازی تبدیل  کنید.

۱- سه ” اگر ” برای خودتان بسازید

بسیاری از افراد خلاق و نو آور یک جسم / محصول / خدمت موجود را می یابند و سؤال های هوشمندانه ای را مطرح می کنند تا مفهوم آن را تغییر دهند و یا از آن موضوع / محصول / خدمت جدیدی بسازند. به طور مثال استیو جابز با ایده یک گوشی هوشمند شروع نکرد. او فقط تلفن همراه موجود را دریافت کرد و از یک سؤال بسیار ساده اما هوشمندانه شروع کرد : چگونه می توانیم آن را بهتر کنیم یا آن را تبدیل به بهترین کنیم ؟

بیایید رو راست باشیم ! هیچ دستورالعمل جهانی برای نوآوری وجود ندارد و هر فرد باید رویکرد خود را با توجه به تخصص، علاقه، نوع تفکر یا حتی نوع شرکت در آن، با موضوعغ درگیر شود. من به شما پیشنهاد میکنم برای ایجاد نوآوری در مسائل خود حداقل سه سوال با ” اگر ” برای خود ایجاد کنید و سپس به دنبال پاسخ آن‌ها بگردید. به طور مثال سوال های زیر از خود بپرسید : 


۱- چه اتفاقی می افتد اگر من آن را تغییر دهم (ارتباط شی / سیستم / اجتماعی و غیره)؟
۲- اگر میخواستم ۱۰ سال از آن استفاده کنم، چه چیزی را در مورد این شیء تغییر یا بهبود میداد؟
۳- اگر من یک سرمایه گذاری یک میلیارد تومانی برای بهبود آن داشته باشم، چه کاری انجام می‌دهم؟

این سوالات می‌توانند به ابزاری قدرتمند برای شما تبدیل شوند و باعث متفاوت فکر کردن و افزایش خلاقیت شما بشود. این نوع سوالات در نهایت به راه حل های عالی ختم می گردند.  کافیست مقداری زمان بگذارید و از این تکنیک استفاده کنید. 

۳- از هر دو نیمکره مغزتان استفاده کنید

مغز ما از دو نیمکره چپ و راست تشکیل شده است . هر کدام از این نیمکره ها وظایفی را بر عهده دارند. ما به طور ناخواسته همیشه از یک طرف مغزمان استفاده می کنیم  . استفاده نصفه از توانایی مغز موجب عدم بُروز خلاقیت می گردد. مغز ما زمانی خلاقیتش شکوفا می گردد که ما بتوانیم از هر دو طرف مغز خودمان استفاده کنیم. درباره تقسیم بندی ها و عملکرد مغز قبل تر یک مقاله با عنوان ” راست مغز یا چپ مغز ، مسئله این است ! ( نیمکره های مغز ) “. از شما دعوت می کنم برای آشنایی بیشتر حتما این مقاله را مطالعه نمایید و یاد بگیرید چگونه باید از هر دو طرف مغر خودمان استفاده کنیم؟

۴- با دفترچه ایده سازی تبدیل به کارخانه ایده پردازی شوید

این یک تمرین فوق العاده برای تبدیل شدن به یک کارخانه ایده پردازی است. یک دفترچه تهیه کنید و هر روز خودتان را متعهد به نوشتن ۱۰ ایده در درون این دفترچه بکنید. فرقی ندارد در رابطه با چه موضوعی ایده می نویسید. از ایده ای برای حل مشکل لایه ازون تا ایده ای برای حل کوچکترین مشکل خود ، را بنویسید . این کار به شدت به افزایش خلاقیت شما کمک می کند. مغز شما عادت به ایده سازی می کند و به راحتی می تواند موارد را با یک دیگر ترکیب کند . ایده سازی به شدت به پولساز شدن ذهن شما کمک میکند. همین کار ساده که شاید در طول روز چند دقیقه از زمان شما را بگیرد اما به شدت به خلاق شدن شما کمک می کند.

۵- در دوره آموزش رایگان خلاقیت شرکت کنید

ما در سایت خلاق شو یک دوره رایگان افزایش خلاقیت برای شما تهیه کردیم که به راحتی می توانید در آن شرکت کنید و خلاقیت خودتان را تا ۳۰ درصد افزایش دهید . این دوره به صورت ویدئویی می باشد و بلافاصله بعد از ثبت نام جلسه اول به ایمیل شما ارسال می گردد و دو جلسه بعدی هم در فواصل ۲۴ ساعته برای شما ارسال می شود.

نظرات کاربران


دیدگاه خود را ثبت کنید

*
*