چه زمانی مناسب شروع کارآفرینی است ؟ ( زمان مناسب برای شروع کسب و کار )

زمان مناسب برای شروع کارآفرینی چه زمانی است ؟

سلام عرض می کنم خدمت همه دوستان عزیزی که براشون بحث کارآفرینی و راه اندازی کسب و کار مهم هستش . 

خیلی خوشحالم از این که دغدغه ای به نام کارآفرینی دارید و براتون مهم هستش که روزی به جایگاه کارآفرینی برسید. کارمندی و کارآفرینی دو موضع مقابل یکدیگر هستند، چه از نظر مالی و چه از نظر آزادی های شغلی . به هر حال هر کدام از این انتخاب ها مزایا و معایبی دارند. یک کارمند نگرانی بابت دریافت حقوق ماهیانه اش ندارد ولی یکی از بزرگترین دغدغه های یک کارآفرین در ابتدای راه کسب درآمد برای گذراندن مخارج است . در طرف مقابل ، یک کارآفرین آزادی زیادی در رابطه با شغل خود دارد ولی یک کارمند همیشه تابع نظرات رییس خود است . در هر صورت در این مقاله سعی نداریم تا با شرایط کارمندی و کارآفرینی آشنا بشویم .
امروز میخوایم راجع به این صحبت کنیم که چه زمانی مناسب شروع یک فعالیت کارآفرینی هست و ببینیم چه بهانه های ما را از هدف راه اندازی یک کسب و کار دور نگه می دارد . شروع یک فعالیت کارآفرینی نیاز به یک فرد قوی دارد که بتواند در لحظه تصمیم های مهمی را بگیرد . شاید یکی از بزرگترین این تصمیم ها رها کردن شغل خود باشد ( البته درباره گرفتن این تصمیم مهم باید خیلی سنجیده عمل کنید و در ابتدای کار خیلی این روش را پیشنهاد نمی کنم).
برویم سراغ بهانه های که ما برای خودمان درست می کنیم تا راه اندازی کسب و کار خود را به تعویق بیاندازیم. واقعا زمان مناسب یرای شروع کارآفرینی چه ویژگی های دارد ؟

آخه ! فلان مشکل رو داردم .....!!!!

اول از همه بهتون بگم منظور من از کارآفرینی شروع یک کسب و کار هستش ، کسب و کاری که طوری ساخته شده باشد که بدون شما هم بتواند پول در بیاورد و به شما سود برساند . شاید یک کسب و کار فیزیکی مد نظر شما باشد و یا یک کسب و کار اینترنتی ، این توضیح را برای افرادی دادیم که با شنیدن کلمه کارآفرینی به یاد راه اندازی کارخانه و تولید محصولات می افتند .
ایده نوشتن این مقاله زمانی به ذهنم خطور کرد که در نمایشگاه بازاریابی و تبلیغات با چند نفری راجع به ایده یابی برای کسب و کارهای اینترنتی صحبت کردم و هر کدام دلایل و بهانه های برای عدم شروع کار خود داشتند . با خانمی صحبت می کردم که میانسال بود و میگفت من باید دکتری فلان رشته را بگیرم تا بتوانم ایده خودم را عملی کنم ! واقعا چه نیازی به داشتن دکتری در رشته ای خاص است برای شروع یک کسب و کار ؟ در حال حاضر نمونه های موفق از افرادی که بدون تحصیلات دانشگاهی به موفقیت رسیده اند خیلی بیشتر از افرادی است که در دانشگاه ها تحصیل کرده اند !!! شاید پیدا کردن افراد موفق با مدرک تحصیلی دیپلم ، خیلی ساده تر از پیدا کردن یک فرد موفق با مدرک تحصیلی دکتری است … به لحاظ تعداد که به هیچ وجه این دو قابل قیاس نیستند . به این خانم گفتم که تحصیل کافی است و به سراغ اجرای ایده خود باشید ولی متاسفانه ذهن ایشان به دلیل برنامه ریزی اشتباه این مطلب را به هیچ عنوان قبول نمی کرد. ( چون به ایشان قول داده ام که ایده ایشان را جایی بازگو نکنم ، نمی توانمبه آن اشاره کنم ولی مطمئنم شما هم با شنیدن این ایده با من هم نظر می شدید که انجام آن نیازی به دکتری آن رشته خاص ندارد . )

با  شخص دیگری در نمایشگاه راجع به ایده ای که داشت صحبت می کردیم و نظرش این بود که چون تازه ازدواج کرده ام نمی توانم کسب و کارم را استارت بزنم ، از او پرسیدم آیا همسرت شاغل است ؟ پاسخ داد نه گفتم بهت تبریک میگم بهترین همکارت رو پیدا کردی و می توانی روی کمکش به شدت حساب باز کنی . ایده او راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی بود و در مدتی که خودش در محل کارش حاضر بود همسرش تمام کارهای مربوط به کسب و کار اینترنتی را برایشان انجام می دهد و در حال راه اندازی کسب و کار خود هستند .

بهانه ها از کجا می آیند ؟

ذهن ما به این دلیل شروع به بهانه آوری می کند که برنامه ریزی درستی برای آن انجام نداده ایم و از آن مهمتر اینکه ” چرای ؟ ” قوی برای انجام کار نداریم ، دوست داریم این کار را انجام دهیم ولی دلیل و انگیزه قوی برای این کار نداریم . ساختن بهانه برای انجام ندادن خیلی ساده است ولی ساختن بهانه برای انجام دادن خیلی سخت …. زمانی شما موفق به انجام یک کار می شوید که ” چرای قوی ” برای رسیدن به آن داشته باشید. بهترین زمان برای شروع یک کسب و کار همین الان است و مطمئن باشید هر لحظه ای دیرتر شروع کنید دیرتر هم به نتیجه می رسید

یک بهانه بزرگ ...

بزرگترین مشکلی که در مواجه با افراد مستعد در زمینه راه اندازی یک کسب و کار مواجه می شوم یکی از این دو مورد است : اولی بهانه برای افرادی است که ایده ای در سر دارند ولی از عاقبت آن می ترسند و نمی دانند که آیا این ایده ای که در سر داند به سوددهی می رسد یا خیر ؟ بهانه دوم مربوط به افرادی است که ایده ای ندارند و معتقد هستند که همه ایده های خلاقانه پولساز قبلا اجرا شده اند و  دیگر ایده ی پولسازی وجود ندارد ! برای رفع مشکل این دسته از دوستان یک پیشنهاد فوق العاده دارم ، یک آموزش در سایت خلاق شو برای این دوستان وجود دارد با نام ” ایده یابی برای راه اندازی کسب و کار های اینترنتی ” که برای دسته اول روش های ارزیابی ایده آموزش داده می شود و برای دسته دوم هم تکنیک های ایده یابی . شما با تهیه این آموزش می توانید مطمئن باشید در تولید ایده و ارزیابی ایده ها دیسگر مشکلی نخواهید داشت و می توانید هر زمان به تولید ایده های پولساز بپردازید و شرایط مختلفی که در آن ایده ای پولساز نهفته است را شناسایی کنید . 

شما می توانید با تهیه آموزش ” ایده یابی برای کسب و کار اینترنتی ” صاحب جعبه ابزار ایده یابی با ۶ ابزار کاربردی بشوید و علاوه بر آن ۶۰ ایده برای راه اندازی کسب و کار نیز برای الهام گیری در اختیارتان قرار می گیرد

نظرات کاربران


دیدگاه خود را ثبت کنید

*
*