چطور بفهمیم ایده ما تجاری است؟ ( آیا ایده تجاری پولساز داریم ؟ )

آیا ایده تجاری ما پولساز است ؟

سلام عرض می کنم خدمت همه دوستان عزیز ، امروز با یک سوال مهم در خدمت شما هستیم ، آیا ایده تجاری من پولساز است ؟ این سوال را بارها و بارها افراد زیادی از من پرسیده اند. ” من فلان ایده را دارم به نظرتون ایده خوبیه ؟ ” ” من میخوام فلان کار را راه اندازی کنم ، شما ازش استفاده می کنی؟ ” و صد ها سوال دیر شبیه این که نه تنها از من شاید بارها و بارها دوستان شما و یا اعضای خانواده از شما پرسیده اند. در این مقاله سعی داریم تا به شما بگوییم که این کار را انجام ندهید !!! این کار هیچ کمکی به شما نمی کند ! شاید از نظر خیلی از افراد این صحبت خیلی جالب نباشد و برایشان ایم سوال پیش بیاید که پس از کجا بفهمیم که ایده ما مناسب است یا خیر ؟

در مقاله ” ایده های خلاقانه پولساز چگونه تولید می شوند ؟ ”  به شما شرایطی را معرفی کردیم که در آن می توانید انتظار شکار یک ایده خلاقانه و پولساز را داشته باشید. اگر در این شرایط قرار بگیرید می توانید یک ایده تولید کنید. ولی بعد از تولید هر ایده ای می بایستی آن را از نظر عملیاتی بودن و مورد توجه بازار قرار گرفتن بررسی کنید . ایده های موفق خواهند بود که قبل از ورود به بازار بررسی کاملی روی آنها انجام بگیرد و حتی قبل از تولید آن را اصلاح کرده باشید . بسیاری از افراد بعد از تولید ایده خود تازه به یاد مشتری می افتند . شاید شما میلیون ها تومان پول و ساعت ها وقت را صرف تولید یک محصول نشات گرفته از یک ایده می کنید و در آخر متحمل شکست می شوید. ایراد کار کجاست ؟ چرا کسب و کار شما با شکست روبرو شد ؟ چرا افرادی که در ابتدا از ایده شما استقبال زیادی انجام دادند، حاضر به خرید محصول شما نیستند ؟ چون ما ایده تجاری خود را بررسی نکردیم باید شکست بخوریم …

قبل از شروع هر استارتاپی اول از پولساز بودن ایده تجاری خود مطمئن شوید …

ارزیابی ایده تجاری

در این قسمت با مطرح کردن چند سوال اساسی به شما می گوییم که چطور به ارزیابی ایده خود بپردازید. و در گام بعدی به شما می گوییم که چرا بعد از ارزیابی ایده باید مشتریان را مورد توجه قرار دهید . در حال حاضر فرض می کنیم که شما یک ایده دارید و قصد ارزیابی آن را دارید . برای ارزیابی ایده خود باید چند سوال مهم از خود بپرسید :

۱- ایده انتخابی با سبک زندگی‌تان تناسب دارد؟

شاید این پرسش در ابتدا بی معنی باشد ولی اگر به آن توجه نکنید، می تواند علاوه بر شکست در کسب و کار به زندگی شخصی شما نیز لطمه وارد کند . با یک مثال می خواهم این مورد را برای شما روشن تر کنم. فرض کنیم شما ایده راه اندازی یک سایت گردشگری و ایرانگردی را دارید. از طرف دیگر همسر شما دارای شغلی با درگیری زیاد است و یا زیاد اهل سفر نیست . مطمئن باشید بعد از مدتی زندگی شخصی شما دچار مشکلات عدیده ای خواهد شد. پس توجه به این موضوع می تواند عاملی مهم در موفقیت شما در انتخاب ایده تان باشد .

۲- آیا از اجرایی کردن ایده‌تان لذت می‌برید؟

علاقه به ایده یکی از مهم ترین فاکتور های موفقیت یک ایده است. آیا عاشق ایده خود هستید ؟ برای اینکه بدانید پاسخ واقعی به این سوال داده اید یا نه باید به این سوال پاسخ دهید : حاضر هستید بدون گرفتن پولی روی این ایده کار کنید ؟ اگر پاسخ شما مثبت باشد یعنی شما می توانید روی موفقیت این ایده حساب باز کنید ولی اگر در پاسخ شما ” شاید ” و ” اگر ” وجود دارد بهتر است به فکر طرح و ایده دیگری باشید .

۳- آیا فرد صبوری هستید؟

برای عملیاتی کردن یک ایده باید فرد صبوری باشید. در مسیر اجرایی یک ایده شما شاید بارها و بارها شکست بخورید. شاید اتفاقات زیادی برای شما بیافتد که اصلا پیش بینی آن را نکرده اید. لازمه کارآفرینی و شروع یک کسب و کار داشتن صبر و تحمل زیاد است. باید بتوانید تا در برابر سختی های موجود در راه، انرژی خود را حفظ نمایید و با نا امیدی مقابله کنید . باید بدانید که شاید مدتی زمان نیاز باشد تا به درآمدزایی برسید .


روش های فوق بخشی از آموزش ” ایده یابی برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی ” است. که در آن به صورت کامل تر بابت ارزیابی ایده صحبت کرده ایم . 

توجه به مشتری لازمه پولسازی

توجه به مشتری لازمه پولسازی یک ایده تجاری است . اما حتما شنیده اید که میگویند برای بررسی ایده از پدر و مادر خود سوال نپرسید. آنها به شما راست نمی گویند ! اطرافیان دوستان و آشنایان ما برای خوشحال کردن ما ، همیشه از ایده ها حمایت و آن ها را تجلیل می کنند. برخی دیگر از افراد هم هستند که همیشه با شما مخالفت می کنند این افراد همیشه برای هر ایده و راه حلی یک مشکل پیدا می کنند! ما در هر حال نیاز داریم که نظر مشتریان را بدانیم. بدون مشتری ایده تجاری ما یعنی هیچ … اینکه چطور میتوانیم از مشتریان اطلاعات بگیریم یک فن و تکنیک حرفه ای است که باید با توجه به آن عمل کنیم تا حتی پدر و مادرتان هم نظر واقعی خودشان را به شما بگویند. در سایت خلاق شو در حال تهیه یک آموزش حرفه ای برای شما عزیزان هستیم که تا هفته دیگر نهایی می شود و آن را روی سایت قرار می دهیم ، منتظر این آموزش بینظیر باشید ….

نظرات کاربران


دیدگاه خود را ثبت کنید

*
*