استفاده از فرصت های مناسبتی جهت رشد کسب و کار

دیجی کالا چگونه از اربعین برای خود یک بازار فروش درست کرد ؟

امروز در سایت خلاق شو به بررسی دو مورد خلاقیت در فروش می پردازیم که توسط دو شرکت ایرانی اجرا گردیده است . در حال حاضر ( در زمان نگارش این مقاله ) در ایام ماه صفر و در فاصله حدودا ۱۰ روزه تا اربعین حسینی هستیم ، در این زمان افراد زیادی قصد سفر به کربلای معلی را دارند تا در راهپیمایی این روز شرکت کنند . در این میان دو شرکت ایرانی این فرصت را غنیمت شمردند و از آن یک بازار برای خود ایجاد کرده اند.

در ابتدا شرکت ایرانی که تولید کفش پیاده روی را  دارد با تبلیغ در تلویزیون و معرفی محصولش به عنوان یک همراه عالی جهت پیاده روی اربعین از مردم دعوت کرد تا با خرید محصولش در این مراسم احساس راحتی را به همراه خودشان داشته باشند . این یک فرصت خاموش بود برای فروش محصولات که این شرکت به خوبی از آن استفاده کرد و با تدبیر و برنامه به معرفی و فروش محصول خود پرداخت .

اما در این میان “ دیجی کالا ” پا را فراتر گذاشت و با ایجاد صفحه ای تحت عنوان ” اربعین حسینی ” و با شعار ” هر آنچه یک زائر نیاز دارد ” ، اقدام به فروش محصولات متفاوتی در چهار بخش کرد ، این چهار بخش شامل موارد زیر می باشند : 

۱- لوازم جانبی سفر 

۲- کتب مذهبی 

۳- تجهیزات سفر 

۴- تجهیزات جانبی

در هر یک از این بخش ها اقدام به فروش لوازم و تجهیزاتی که در سفر مورد نیاز است کرده است به طور مثال در بخش ” لوازم جانبی سفر ” وسایلی اعم از ، انواع دستمال ، لیوان و ظروف یکبار مصرف ، قاشق و چنگال ، انواع کیسه فریزر و …. قرار دارد که در تصویر زیر می توانید صفحه مربوطه به محصولات در صفحه دیجی کالا را ببینید .

در بخش دیگر ، با عنوان ” کتب مذهبی ” ، اقدام به فروش کتب ادعیه و محصولات چاپی که در طول این مسیر مورد نیاز است کرده است . در تصویر زیر بخشی از محصولات این بخش را می بینید .

در قسمت ” تجهیزات سفر ” لوازم مناسب سفر از جمله چراغ قوه ، فلاسک ، کیسه خواب  ، چاقو های چند کاره ، ظرف غذا ، ماسک و …. را قرار داده است که کابران با توجه به نیاز خود اقدام به تهیه آنها می کنند در زیر صفحه فروشگاه مربوط به این بخش را ملاحظه میفرمائید . 

در بخش نهایی ” تجهیزات جانبی ” لوازم الکترونیکی و لوازم مورد نیاز زائران جهت فروش قرار داده شده است . از جمله این لوازم می توان به  پاور بانک ها ، هندزفری و هدفون ها ، کوله پشتی ها و سایر موارد را برای فروش قرار داده است که تصویر پایین بخشی از آنها را مشاهده می فرمایید .

نکته مهم در اینجا فکر و اقدام به موقع این شرکت ها جهت استفاده از فرصت پیش آمده می باشد ، این لوازم همیشه در دیجی کالا موجود بوده است اما این فروشگاه با ایده ای ناب و ساخت سبد محصول و طبقه بندی محصولات اقدام به فروش فوق العاده کرده است . 

استفاده هوشمندانه از یک مناسبت تاریخی ، فرهنگی و یا مذهبی باعث می شود شما علاوه بر ایجاد بارار برای کسب و کار خود ، وجه تمایزی هم نسبت به رقبا برای خودتان ایجاد کرده اید که سبب شناخته تر شدن شما در زمینه فعالیتتان می گردد. شاید شما در زمینه چاپ فعال باشید  و می توانید برای مناسبتی مثل اربعین کتاب ادعیه ای با عنوان ادعیه منتخب اربعین چاپ و به مشتریان عرضه کند و یا در فروشگاه های خدمات کامپیوتری علاوه بر فروش تجهیزات ، مثل هدفون به عنوان هدیه در دستگاه شخص خریدار ( موبایل ، تبلت و یا کامپیوتر ) فایل هایی مثل مداحی ، ادعیه مرتبط با زمان مذکور ریخته شود تا فرد بتوانند در زمان مذکور از آنها استفاده کند . 

همه ما در شغل های که داریم مناسبت و یا ایامی وجود دارد که مرتبط با شغل و پیشه ماست ، هنر ما این است که اوقات را شناسایی و برای آنها برنامه ریزی کنیم . پیشنهاد می کنیم ابتدا هر ماه تقویم را ورق زده و از خودمان این سوال را بپرسیم ” این مناسبت چه ارتباطی به شغل من دارد؟ ” و یا بپرسیم ” من چگونه می توانم از این رویداد در شغل و کسب و کارم استفاده کنم ؟ ” . این سوال ها به ما کمک می کند تا ذهنمان با موضوعات در گیر بشود و ما بتوانیم راه ها و ایده های تازه ای بیابیم و از آنها در رشد کسب و کارمان استفاده کنیم .

از همین امروز تلاش کنید روز هایی که مرتبط با فعالیت شماست را بیابید و برایش برنامه ریزی کنید ، مطمئن باشید مشتریان شما به خوبی وجه تمایز شما را پیدا می کنند و شما را به عنوان یک مرجع می شناسند . همین فعالیت های کوچک اگر مداوم اجرا گردد سبب تغییرات بزرگ در کسب و کار شما می شود . امیدواریم این مقاله از سایت خلاق شو برای شما مفید بوده باشد از شما می خواهیم برای هر چه بهتر شدن ما نظرات انتقادات و پیشنهاداتتان را برای ما از طریق همین صفحه ارسال نمایید . 

در زندگی روزمره ما هم فرصت های زیادی وجود دارد که کافیست آنها را بیابیم و نهایت بهره را از آنها ببریم . 

آموزش خلاقیت و ایده پردازی سایت خلاق شو

نظرات کاربران


دیدگاه خود را ثبت کنید

*
*